ATITUDINE IN ARGES
Pitești. Înotători din 32 de cluburi din țară au participat la Cupa 1 Iunie la Înot
Luni, 02 Iunie 2025 10:42
Ieri, la Pitești a avut loc evenimentul Cupa 1 Iunie la Înot, a reunit la Bazinul Olimpic, tineri înotători din 32 de cluburi din întreaga țară. Peste 300 de copii cu vârste între 6 și 14 ani dar şi peste 15 ani.
”Au fost trei reuniuni pline de emoție și spirit competitiv, în care fiecare categorie de vârstă a înotat în 8 probe, cu posibilitatea de a alege 4 la care să concureze. Am premiat primele 6 locuri.
Felicitări micilor sportivi, antrenorilor şi părinţilor!
Mă bucur că am fost în număr atât de mare și am sărbătorit împreună spiritul competiţional şi Ziua Internațională a Copilului!”, a transmis primarul Cristian Gentea.
RĂMĂȘAGUL LUI VODĂ CARAGEA!
Miercuri, 27 Noiembrie 2024 11:05
Era iunie 1818. Domnia lui Ioan Vodă Caragea ajungea pe sfârșite, după ce, în 1812, începuse cu mari ghinioane. De cum a sosit la București, după o perioadă de administrație rusească, chiar în prima noapte, Curtea domnească din Dealul Spirii (Curtea Nouă) a fost mistuită de un incendiu de mare violență. Și, pentru ca nenorocirea să fie mai grea, la scurt timp, unul dintre soldații turci care-l însoțise, s-a îmbolnăvit de ciumă, contaminat la Istanbul, unde molima făcea ravagii. Răspândită de la soldat, în mai puțin de un an, ciuma ,,moartea neagră” cum i se mai spunea a cuprins toată țara, devenind una dintre cele mai devastatoare epidemii din istoria noastră.
Avem rechizitoriul! Șofer drogat, judecat după ce a târât un polițist cu mâna prinsă în portieră mai bine de un kilometru
Joi, 13 Iunie 2024 08:59
# S-a deplasat cu o viteză de 70 de km/h cu polițistul agățat de ușă
Florin Sebastian Matei, un tânăr în vârstă de 20 de ani, a fost trimis în judecată pentru ultraj sub forma tentativei la omor calificat, conducerea unui vehicul fără permis de conducere și sub influența drogurilor. Bărbatul, din comuna Mioarele, a târât cu mașina un polițist pe o distanță de peste un kilometru, în timp ce mergea cu aproximativ 70 de km/h. Incidentul s-a produs după ce șoferul a refuzat să fie testat cu aparatul Drug Test. În noaptea de 9 spre 10 martie 2024, în jurul orei 04.00, doi polițiștii de la Biroul Rutier al Poliției Municipiului Câmpulung au oprit un șofer pe DN 73, pe raza localității Stâlpeni.
Bani în plus de la Guvern pentru primării!
Luni, 16 Decembrie 2024 13:43
Bani în plus de la Guvern pentru primării! Săptămâna trecută, prim ministrul Marcel Ciolacu a anunțat că va aloca peste 2 miliarde de lei pentru finanțarea programelor PNDL și „Anghel Saligny”.
„În ședința de astăzi susținem investițiile comunităților locale, precum și alimentarea cu energie termică cu peste 2,1 miliarde de lei, cea mai mare parte, 1,4 miliarde de lei, este destinată proiectelor din programele PNDL și „Anghel Saligny”.
Alte 380 de milioane de lei sunt pentru investiții din PNRR, iar 360 de milioane lei merg către proiectele Companiei Naționale de Investiții”, spus șeful Executivului., potrivit presei centrale.
Pași concreți pentru construirea noului spital din Pitești!
Marţi, 25 Februarie 2025 10:06
# Gelu Tofan, city manager: ”Este o necesitate pentru piteșteni și va deveni realitate!”
În luna octombrie a anului trecut, Ministerul Sănătății a emis avizul de oportunitate pentru proiectul viitorului spital de stat de la Pitești, ce se va construi în oraș, și care va fi unul dintre cele mai moderne din țară.
După emiterea avizului de oportunitate de la Ministerul Sănătății, următorul pas este reprezentat de evaluarea proiectului în vederea primirii finanțării prin PNRR. După aprobarea finanțării, vor urma etapele proiectării și respectiv ale execuției. Conform datelor prezentate în studiul de fezabilitate, partea de execuție ar urma să dureze în total 36 de luni. Dacă proiectul va merge conform graficului, viitorul spital de stat de la Pitești ar putea fi gata în cursul anului 2028.
Mai multe articole..
Pagina 212 din 2711
«ÎnceputAnterior211212213214215216217218219220UrmătorSfârşit»