ATITUDINE IN ARGES
Record de proiecte! Județul Argeș este pe primul loc în Regiunea de Dezvoltare Sud-Muntenia
Joi, 20 Februarie 2025 10:07
# Argeșul ocupă prima poziție la accesarea de fonduri europene atât pentru proiectele publice cât și pentru cele private
# Antreprenorii argeșeni au solicitat aproape 2.1 miliarde de lei pentru dezvoltarea afacerilor şi consolidarea poziţiei pe piaţă
Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion MÎNZÎNĂ, împreună cu directorul general al ADR Sud-Muntenia, Liviu Gabriel MUȘAT, directorul Autorității de Management PR SM 2021 – 2027, Gabriela CĂLIN, și directorul Cabinetului Directorului General, Andreea - Mirela TACHE, au susținut o conferință de presă în cadrul căreia s-a prezentat situaţia proiectelor depuse de reprezentanţii mediului privat în cadrul Programul Regional Sud-Muntenia (PR SM) 2021-2027. Ca și în cazul administrației publice, în mod special al Consiliului Județean Argeș, și aici Argeșul rămâne pe primul loc în regiune.
Cine intră în turul 2 la prezidențiale? Lasconi – sub 4%?
Luni, 17 Martie 2025 09:13
AtlasIntel a realizat un sondaj de opinie privind intenția de vot a românilor la alegerile prezidențiale din luna mai. Potrivit cercetării sociologice, în primul tur al alegerilor prezidențiale candidatul taberei suveraniste, George Simion, va câștiga alegerile. Astfel, în turul II ar putea intra George Simion (AUR) și Nicușor Dan (susținut de o parte importantă a USR).
Potrivit cercetării, în primul tur, George Simion ar obține 30.4% din voturi, urmat de actualul primar general al Capitalei, Nicușor Dan, cu 26%. Candidatul al PSD-PNL-UDMR, Crin Antonescu este cotat cu 17.9%, independentul Victor Ponta ar obține 9%, iar Elena Lasconi, - doar 3.9%., potrivit Știripesurse.ro.
ENIGMA MORȚII LUI ANTIM IVIREANUL
Marţi, 19 Noiembrie 2024 11:05
În luna august 1716, Curtea Domnească din București primea o scrisoare prin care se vestea sosirea, la Pitești, a unui detașament austriac, cu intenția să facă o incursiune de pradă în Țara Românească, vestea fiind răspândită, chiar de căpitan și vameși, încă de la trecerea cătanelor, prin vama Câineni, să coboare pe valea Oltului. Se mai spunea în scrisoare că, de fapt, detașamentul, format din 12000 de soldați, a trecut munții să-l înscăuneze domnitor pe principele Gheorghe, fiul fostului domnitor Șerban Cantacuzino, care intenționa să-i ia locul lui Nicolae Mavrocordat - primul domnitor fanariot.
Pitești. Începe realizarea a două noi terenuri de sport, în Războieni și Tudor Vladimirescu
Marţi, 10 Decembrie 2024 10:05
Vineri, 6 decembrie 2024, Primăria Municipiului Pitești a semnat alte două contracte pentru realizarea unor noi terenuri de sport:
1. Teren de sport multifuncțional, în cartierul Războieni, str. Deceneu, Aleea Soarelui Vale - al III-lea proiect ales de cetățenii orașului nostru, în cadrul bugetării participative.
Executantul acestui contract este SC ADRU SOLLUTIONS SRL - Târgu Mureș, durata de execuție fiind de 4 luni, din care o lună pentru realizarea proiectului tehnic și trei luni pentru execuția lucrărilor. Valoarea contractului este de 281.417,15 lei, inclusiv TVA.
Un cunoscut patron din Argeș, condamnat la închisoare pentru că a strâns un polițist de gât
Vineri, 31 Mai 2024 10:02
# Decizia instanței nu este definitivă!
Un cunoscut om de afaceri din Pitești a fost condamnat pentru săvârșirea infracțiunii de ultraj. Acesta a fost oprit în trafic de polițiști, în cursul anului 2022, după ce a încălcat mai multe reguli de circulație. Deranjat de faptul că oamenii legii l-au oprit ca să-l legitimeze, șoferul a început să le aducă injurii. Afaceristul este acuzat că l-a strâns pe unul dintre agenți de gât. Nicolae Marinescu Oiță, patronul de la Argintex, a fost trimis în judecată, în aprilie 2022, pentru săvârșirea infracțiunii de ultraj.
Mai multe articole..
Pagina 222 din 2713
«ÎnceputAnterior221222223224225226227228229230UrmătorSfârşit»