ATITUDINE IN ARGES

Protestul judecătorilor de la Tribunalul Argeș continuă până la sfârșitul lunii ianuarie

Luni, 20 Ianuarie 2020 15:15

Săptămâna trecută, Adunarea Generală a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Argeș a dispus continuarea  unei forme de protest până la data de 31 ianuarie 2020. În acest sens, în cadrul instanței nu se vor mai înregistra şi repartiza în sistemul informatic acţiunile de sesizare a instanţei, precum şi dosarele înaintate în căile de atac, cu excepţia acţiunilor şi cauzelor cu caracter urgent. Redăm în cele ce urmează comunicat de presă emis de Biroul de Informare şi Relaţii Publice al Tribunalului Argeș.

 

În urmă cu 363 de ani, la Pitești se făcea ”cel mai bun din toate vinurile produse în Ţara Românească”

Luni, 20 Ianuarie 2020 13:41

# Acum, magazinul online de la Institutul Ștefănești vinde... nimic!

Informaţii interesante despre Piteştiul de acum câteva secole  s-au consemnat  în lucrările a numeroși călători străini, care au trecut, sau au poposit, pentru un timp, în acest oraş.

Promovabilitatea la proba teoretică a examenului auto, în scădere în Argeș

Luni, 13 Ianuarie 2020 22:46

# Emil Angheloiu, șef Serviciu Permise de Conducere: „Actul de educare de către școlile de șoferi nu este dus la bun sfârșit”

În anul 2019, promovabilitatea la proba teoretică la examenul de obținere a permisului de conducere la nivelul județului Argeș este în continuă scădere. Nu același lucru putem spune și de procentul de promovare privind proba practică, care este în creștere față de 2018.

 

Apă Canal se împrumută 11,8 milioane de euro de la BERD ca să extindă şi să reabiliteze infrastructura de apă

Luni, 17 Februarie 2014 00:00

# Cristian Gentea, mandatat să reprezinte C.L. Piteşti  pentru semnarea contractului de finanţare cu Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare – S.C. Apă Canal. Este  vorba de o lucrare  care, teoretic, ar trebui să ducă la eficientizarea operatorului  şi împlicit reducerea tarifelor practicate.  Efectele investiţiei demarate se vor vedea însă abia din 2016. Până atunci, clienţii Apă –Canal asistă neputincioşi, aşa cum s-au obişnuit,  la creşterile de tarif ale furnizorului  de apă şi servicii de canalizare.

Primarul Dorin Bărbuceanu: ,,2014 ar putea însemna, pentru Ştefăneşti, cel mai bun an de după 1990”

Luni, 17 Februarie 2014 00:00

Primarul Ştefăneştiului, Dorin Bărbuceanu, ne-a vorbit de principalele proiecte de dezvoltare ale Ştefăneştiului pe care le are în vedere anul acesta, dar a amintit şi de perioada care va mai dura până ce oraşul  va fi cu adevărat o localitate cu standarde înalte. Aşa cum am observat în fiecare an, profesorul Dorin Bărbuceanu nu a lăsat unităţile de învăţământ deoparte, alocând bani din bugetul local pe anul 2014 pentru modernizarea acestora.

 

Pagina 2501 din 2700

«ÎnceputAnterior2501250225032504250525062507250825092510UrmătorSfârşit»

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea