ATITUDINE IN ARGES
Acord de cooperare între orașul Topoloveni și orașul Grombalia, din Republica Tunisia
Luni, 27 Ianuarie 2025 13:37
Între orașul Topoloveni și orașul Grombalia, din Tunisia, a fost semnat, săptămâna trecută, un acord de colaborare pentru îmbunătățirea cooperării între părți în domeniile social, economic, cultural, sportiv și de mediu. Grombalia a fost reprezentat de domnul Sami Nagga, Ambasadorul Republicii Tunisia în România.
Domeniile de cooperare între cele două părți sunt următoarele:
• Schimb de experiență în domeniul infrastructurii, protecției mediului, înfrumusețării urbane și întreținerii.
• Cooperare culturală prin organizarea de manifestări culturale, forumuri, seminarii și expoziții în parteneriat între cele două municipii.
Fostul deputat de Argeș, Cătălin Rădulescu, strânge semnături pentru Victor Ponta
Marţi, 04 Martie 2025 10:03
Cătălin Rădulescu, fost parlamentar de Argeș în mandatul 2016-2020 strânge semnături pentru candidatura la prezidențiale a lui Victor Ponta, după cum au anunțat jurnaliștii de la Puterea.ro. Rădulescu, alintat ”Mitralieră” după o serie de declarații controversate, a fost exclus din PSD în anul 2020 deoarece a lipsit de la şedinţa de plen a Parlamentului în care trebuia să se dezbată şi să se voteze moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban. În trecut, Rădulescu a mai strâns semnături și pentru alți lideri politici, dar nu a reușit să revină pe prima pagină a politicii mari.
Dosarul „Cheresteaua” se rejudecă, Fiscul scoate pădurea firmei Andris la licitație
Joi, 04 Aprilie 2024 10:19
Pe 23 aprilie, la Curtea de Apel Pitești, se va da decizia în dosarul „Cheresteaua”, un caz al cărui istoric începe încă din anul 2012. De altfel, Ion Andrei, patronul firmei Andris, chiar fost condamnat definitiv în această speță la începutul lunii ianurie 2023 la 10 ani de închisoare.
Dar, după aproximativ 11 luni petrecute la pușcărie, Ion Andrei (foto), zis și „Brânză”, a fost eliberat din penitenciar. Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a dispus pe 28 noiembrie 2023 casarea, în parte, a hotărârii Curții de Apel Pitești din data de 3 ianuarie 2023 din dosar și a dispus rejudecarea cauzei.
Cele ”57 DE FORMULE NEMATEMATICE” ale poetei DENISA POPESCU își așteaptă publicul la BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ ARGEȘ
Luni, 28 Octombrie 2024 12:36
Marți, 29 octombrie, începând cu ora 17:00, Biblioteca Județeană ”Dinicu Golescu” Argeș organizează, în Sala de Conferințe, evenimentul de lansare a volumului de poezii, proaspăt ieșit de sub tipar, la prestigioasa editură ”Art Creativ”, intitulat ”FACĂ-SE VOIA TA. 57 de formule ale acceptării”, autoare - Denisa POPESCU-MARTIN. Acesta este cel de-al zecelea volum de versuri, precedentele fiind: ”Dincolo de ochii mei” (Ed. Zodia Fecioarei, Pitești 1999), ”Adamantin” (Ed. Tiparg, Pitești, 2004), ”Laminaria. Catrinel” (Ed. Tiparg, Pitești, 2005), ”Scheletul meu de muselină” (Ed. Tiparg, Pitești, 2005), ”Cele mai frumoase depresii” (Ed. Tiparg, Pitești, 2007), ”Buzele unui om singur” (Ed. Tiparg, Pitești, 2013), ”47” (Ed. Tiparg, Pitești, 2015), ”Roaba lui Dumnezeu, Denisa” (Ed. Art Creativ, București, 2016), ”Îngerul meu antiglonț” (Ed. Art Creativ, București, 2020).
Autostrada Sibiu-Pitești. Secretar de stat: ”După 1 ianuarie 2025 am putea da în trafic aproape 32 de Km, până la Curtea de Argeș”
Luni, 18 Noiembrie 2024 12:35
După 1 ianuarie 2025 am putea circula pe încă 32 de km, până la Curtea de Argeș, pe Autostrada Sibiu-Pitești. Pe cea mai dificilă autostradă care se construiește în România, se lucrează cu un avans de 10 luni. Tunelurile Daniela și Alina, din dealul Momaia, Argeș, s-au dovedit o mare provocare pentru constructori. Solul instabil a impus o intervenție de urgență pentru a nu se prăbuși.
Autostrada Sibiu-Pitești, care străbate Carpații, rămâne cel mai îndrăzneț proiect de infrastructură realizat în România după 1990.
Mai multe articole..
Pagina 255 din 2716
«ÎnceputAnterior251252253254255256257258259260UrmătorSfârşit»