ATITUDINE IN ARGES
Arhimandritul Caliopie a intrat în campanie electorală… pentru postul de episcop vicar
Luni, 29 Iunie 2020 22:19
# Pe site-ul Arhiepiscopiei, Caliopie apare cu ”predici alese” încărcate și pe youtube
E clar, arhimandritul Caliopie a intrat, de ceva timp, în campanie electorală. Internă, desigur, pentru că nu candidează la vreo funcție publică, ci la cea de episcop vicar, pe locul lăsat liber, în urmă cu zece ani, de Nicolae Brânzea.
Caliopie a devenit, anul acesta, un monstru sacru al internetului: facebook cu mii de prieteni, pagină proprie. Cuvântările sale au sute de like-uri și zeci de distribuiri.
Admitere liceu 2020: criteriile de departajare la repartizarea computerizată
Luni, 29 Iunie 2020 22:08
Etapa de repartizare computerizată și admitere în învățământul liceal de stat pentru candidații din seria curentă se va face în perioada 2-8 iulie, iar pe 10 iulie va avea loc comunicarea rezultatelor candidaților. La repartizarea computerizată pot exista însă situații în care elevi iau aceeași medie generală de admitere. Tot mai mulți părinți întreabă care sunt criteriile de departajare în aceste cazuri, iar compania care administrează softul de repartizare a realizat în 2017 un ghid explicativ, valabil și pentru sesiunea din acest an.
În cazul în care doi candidaţi au medii de admitere egale, aceştia vor fi departajaţi folosind, în ordine, următoarele criterii:
Opt elevi argeșeni, înscriși la sesiunea specială a Evaluării Naționale
Luni, 29 Iunie 2020 22:02
În contextul epidemiologic actual, Monica Anisie, ministrul educației și cercetării, a aprobat un ordin privind organizarea sesiunilor speciale de Evaluare Națională și Bacalaureat pentru absolvenții care nu vor putea participa la prima sesiune, în vederea asigurării egalității de șanse.
La aceste sesiuni speciale vor participa doar absolvenții care au avut temperatura peste maximul admis, au fost in izolare, carantină sau cei care nu au participat în prima sesiune din alte motive medicale.
Procesul grupului ce acționa prin metoda ”Accidentul” în Pitești, în pronunțare la Tribunalul Argeș
Luni, 29 Iunie 2020 22:00
# Cel mai mare prejudiciu produs unei familii din Pitești, în acest dosar, a fost de 20.000 lei, 400 de dolari și 20 de euro.
Judecătorii Tribunalului Argeș se pregătesc să se pronunțe în dosarul grupului infracțional organizat din Medgidia, care acţiona prin metoda „Accidentul”, în Pitești. Șase inculpați au înșelat prin această metodă mai mulți piteșteni. Victimele au picat în „plasa” escrocilor pe parcursul a trei zile. Inculpații au acționat inclusiv în noaptea de Înviere. Aceștia au obținut, în acest fel, peste 100.000 lei. În dosar s-au constituit ca părți vătămate șapte piteșteni.
Ce PDL-ul a închis, Ion Georgescu a redeschis
Luni, 05 Mai 2014 13:33
# Începând de luni, 5 mai, Serviciul Fiscal Orăşenesc Mioveni funcţionează! Anul 2011 a însemnat pentru judeţul Argeş anul desfinţăriilor. În acel an, sub guvernarea PDL, au fost desfinţate, în judeţul nostru şi nu numai, spitale, printre care şi cel de la Călineşti, spital ce îndeplinea toate condiţiile de funcţionare, dar şi agenţii fiscale, inclusiv cea de la Mioveni, zonă cu referinţă economică ce asigură 20% din exportul şi 5% din PIB-ul României.
După închiderea spitalului de la Călineşti, Ion Georgescu, primarul din Mioveni, a propus Consiliului Local ca spitalul din Călineşti să fie preluat de
Mai multe articole..
Pagina 2735 din 2959
«ÎnceputAnterior2731273227332734273527362737273827392740UrmătorSfârşit»



















