ATITUDINE IN ARGES
De 1 decembrie, concert la Filarmonica Pitești! Intrarea este liberă
Vineri, 29 Noiembrie 2024 08:12
Duminică, 1 decembrie, de Ziua Națională a României, de la ora 19:00, Filarmonica Pitești va organiza concertul cameral „Recital pentru România”. Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.
Publicul va fi încântat de soprana Ștefania Rădulescu-Dumitrache, baritonul Marius Bălan, pianistul Abel Corban și violonista Sofia Butaru (invitat special).
MAI umblă la vârsta de pensionare a polițiștilor!
Luni, 13 Ianuarie 2025 12:41
Schimbări importante în structurile Ministerului Afacerilor Interne! Șeful Cătălin Predoiu a anunțat că Poliția Română nu mai poate lucra cu 25% deficit de personal. Astfel, vârsta de pensionare a cadrelor va crește, iar polițiștii se vor pensiona mai târziu. Aproximativ 35.000 de cadre cu experiență au plecat din sistem în ultimii 15 ani.
”A fost o invitație la pensie, o politică greșită a statului român”
Ministrul MAI, Cătălin Predoiu, a explicat că sistemul nu mai poate continua cu pensionarea cadrelor așa cum s-a făcut până astăzi. Deficitul este uriaș, iar resursa umană cu experiență nu poate fi înlocuită cu tineri abia ieșiți de pe băncile școlii.
„De pe 2 ianuarie ordinea, siguranța publică devine prioritară. Nu mai putem lucra cu un deficit de 25% din personal, este cel mai redus număr de angajați. De la an la an efectivele au scăzut. Inclusiv anul acesta avem aproximativ 6.000 de pensionari.
Trei deputați AUR au coordonat protestele violente din București pentru Călin Georgescu
Luni, 10 Martie 2025 11:11
Țara fierbe! Trei parlamentari AUR au coordonat protestele violente din București care s-au organizat după ce Biroul Electoral Central a respins candidatura lui Călin Georgescu la prezidențiale,
Potrivit informațiilor STIRIPESURSE. RO, Ciornei Daniel Cătălin, Barstan Tiberiu-Claudiu și Negoescu Mihai-Bogdan au participat la protestul de la sediul BEC din București unde au coordonat manifestanții.
Reamintim protestul a fost ilegal.
Nicio primărie din România nu a cerut bani pentru reabilitarea școlilor cu risc seismic
Miercuri, 12 Martie 2025 10:06
La 48 de ani de la devastatorul cutremur din 4 martie 1977, aflăm că doar 55 de școli din toată țara au fost verificate vizual pentru risc seismic în 2024. De asemenea, nicio primărie din România nu a cerut bani pentru consolidare, deși există un buget de 1 miliard de lei alocat pentru acest aspect. Aceste informații au fost făcute publice de ministrul Dezvoltării, Cseke Attila.
Peste 6.500 de clădiri din sectorul de educație (45%) sunt expuse unui nivel de hazard seismic mediu, iar aproape 1.600 de clădiri de educație sunt expuse unui nivel de hazard seismic ridicat, potrivit unui raport publicat de Strategia Națională de Reducere a Riscurilor Dezastrelor Naturale 2024-2035, citat de Edupedu.ro.
Vineri, 20 iunie, se afișează rezultale inițiale la BAC. Noutate, elevii își pot vizualiza lucrările, înainte de contestații
Marţi, 17 Iunie 2025 07:47
Vineri. 20 iunie, până la ora 12.00 se vor afișa rezultatele examenului de Bacalaureat. Pentru prima dată, elevii pot vedea lucrările înainte de a decide dacă depun sau nu, contestație. Tot vineri, între orele 14:00 și 17:00 se pot depune cererile de vizualizare a lucrărilor.
Potrivit Edupedu.ro, între orele 17:00 și 18:00, are loc vizualizarea propriu-zisă și, dacă este cazul, depunerea contestațiilor. Vineri seara la ora 18 se încheie prima sesiune de vizualizare lucrări și depunere contestații. În acest fel, elevii pot preîntâmpina cazuri de a li se micșora nota după contestații.
Luni, pe 23 iunie și marți, pe 24 iunie continuă vizualizarea lucrărilor și contestațiile, în intervalul orar 9:00 – 17:00, dar cererile pentru vizualizarea lucrărilor se pot depune doar vineri, 20 iunie, timp de trei ore.
Mai multe articole..
Pagina 282 din 2787
«ÎnceputAnterior281282283284285286287288289290UrmătorSfârşit»



















