ATITUDINE IN ARGES

Mâine, o nouă ședință la CJ Argeș

Miercuri, 18 Decembrie 2024 14:02

 

 

Mâine, 19.12.2024, la Consiliul Județean Argeș va avea loc ședința ordinară pe luna decembrie, programată la ora 12.00. Pe ordinea de zi se află 39 de puncte, după cum urmează:

PROIECT AL ORDINII D E Z I :

1. Procesul – verbal al şedinţei ordinare a Consiliului Judeţean Argeş din data de 18.11.2024.
2. Procesul – verbal al şedinţei ordinare a Consiliului Judeţean Argeş din data de 26.11.2024.
3. Procesul – verbal al şedinţei extraordinare cu convocare de îndată a Consiliului Judeţean
Argeş din data de 09.12.2024.
4. Procesul – verbal al şedinţei extraordinare a Consiliului Judeţean Argeş din data de
11.12.2024.

 

Cronica de poezie. SPECTACOLUL PETALELOR ENIGMATICE

Marţi, 17 Septembrie 2024 11:23

Aria poetică în care ființează textele Denisei Popescu se raportează programatic la evanescență, la o feminitate estetizantă menită să modifice radical percepțiile obișnuite. Metamorfozele fac parte dintr-un ritual creator ale cărui detalii au potențialități fascinante. În volumul Scheletul meu de muselină (Ed. Tiparg, 2005) impresionează interdependența bazală dintre Eros și Thanatos. Enigmele fluidelor vitale vor fi mereu primordiale.

Totul se petrece sub influența tușelor hedoniste, veritabil "modus vivendi" ascensional. Subtilitatea patimilor este imediat recognoscibilă. Când vine vorba despre părăsirea lumii noastre, apele invadează orizontul fiorurilor expresioniste.

Programul ”Rabla pentru tractoare” devine mai accesibil!

Marţi, 22 Octombrie 2024 11:14

Guvernul a aprobat simplificarea programului ”Rabla pentru tractoare”, prin care fermierii pot cumpăra utilaje noi de maxim 55.000 de euro, context în care statul acoperă între 65% și 80% din sumă. Practic, la propunerea ministrului Mediului, Mircea Fechet, se reduce birocrația în accesarea acestui program. Banii vor fi încasați doar prin aprobarea Comitetului de avizare al AFM. Menționăm că programul are un buget total de 500 de milioane de lei, iar fermierii pot cumpăra utilaje noi și mai puțin poluante.

 

Crin Antonescu: ”Partidul doamnei Şoşoacă e la fel de legitim în Parlament ca PSD şi PNL”

Miercuri, 22 Ianuarie 2025 09:08

 

Posibil candidat la președinție, Crin Antonescu, a declarat că își dorește să fie un președinte echidistant în relația cu partidele politice, fie ele parlamentare sau nu.

„Cred că preşedintele trebuie să aibă o distanţă egală Trebuie să fie echidistant cu toate partidele, nu doar cu cele care compun azi majoritatea parlamentară. Vă spun azi, când sunt aproape candidat, există partide în Parlament cu care aş dori să nu am nimic de-a face, dar o voi face dacă voi fi preşedinte să le tratez la fel ca pe celelalte pentru că au un vot, nu atât de numeros, dar la fel de legitim ca şi celelalte. Dau un exemplu, să nu se supere nimeni, partidul doamnei Şoşoacă e la fel de legitim în Parlament şi voturile lui sunt la fel de valoroase ca şi voturile PSD şi PNL”, a declarat Crin Antonescu la Antena 3.

Permisul de conducere se poate recupera mai devreme dacă a fost suspendat

Marţi, 13 Mai 2025 10:11

Parlamentul României a aprobat schimbarea legislației rutiere în sensul în care șoferii își pot recupera mai repede permisul de conducere suspendat. Astfel, principala condiție este achitarea unei amenzi contravenționale. Totodată, conducătorii auto trebuie să îndeplinească și alte condiții., conform Știripesurse.ro.

Pentru că România este campioană în Uniunea Europeană la accidente de circulație soldate cu pierderi de vieți omenești, noua legislație prevede ca șoferii care vor să își recupereze permisul de conducere mai repede, trebuie să respecte următoarele:

 

Pagina 371 din 2787

«ÎnceputAnterior371372373374375376377378379380UrmătorSfârşit»

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea