ATITUDINE IN ARGES
Atât Elena Lasconi cât și Călin Georgescu au case în Câmpulung!
Miercuri, 27 Noiembrie 2024 11:06
Primii doi clasați în cursa pentru fotoliul de președinte al României, Călin Georgescu și Elena Lasconi împărtășesc iubirea pentru Câmpulung. Unde Elena Lasconi locuiește de câțiva ani, și unde Călin Georgescu se retrage ades.
Elena Lasconi: Am luat-o pe Neti Sandu şi pe fiica mea şi am plecat la Câmpulung.
Elena Lasconi este stabilită în Câmpulung, județul Argeș, de mai mulți ani, înainte de a câștiga primul mandat de primar al orașului din Muscel. Ea locuiește într-o casă veche, reabilitată, din partea sudică a orașului (foto).
„La Câmpulung am ajuns prima oară acum vreo 14 ani. În acea perioadă, aveam o colegă în redacţie care mi-a spus că şi-a cumpărat o casă la Câmpulung şi vede masivul Iezer-Păpuşa din curte. În acea perioadă, tot căutam un teren pentru a-mi ridica o casă. Şi i-am spus colegei mele să-mi dea şi mie telefonul agentului imobiliar din Câmpulung cu care a colaborat.
Revine taxa de poluare pentru mașini!
Miercuri, 12 Februarie 2025 10:01
Pentru a accesa noi fonduri prin Programul Național de Redresare și Reziliență, România trebuie să reintroducă taxa de poluare pentru mijloacele de transport. Aproximativ 8 milioane de mașini vor fi afectate de noua taxă. Cum era aia cu – nicio taxă în plus în 2025?
Marcel Boloș, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, a anunțat că România va depune în această vară o cerere de accesare a unei noi tranșe în valoare de 2,7 miliarde de euro din PNRR. Condiția pentru a primi acești bani este introducerea legii taxării mijloacelor de transport poluante.
RUBRICA LUI NEA MÎNDRUȚĂ
Marţi, 18 Februarie 2025 10:07
REPLICI DIN FILME
Cu Georgescu n-ar fi bai,
Filmele-i sunt dinainte,
Cu „Ultimul samurai”
În discurs de președinte!
114 garaje au fost demolate la Pitești! În locul lor, se amenajează locuri de parcare
Joi, 06 Martie 2025 08:19
Primăria Pitești continuă amenajarea locurilor de parcare, în locul garajelor inestetice din cartiere. Zilele trecute, 114 garaje au fost ridicate de proprietari, cu sprijinul ADP și SPEP. Municipalitatea va amenaja:
• Strada Basarab Vodă - Traian: acces la noua sală de sport a Colegiului Național „Zinca Golescu” și locuri de parcare;
• Strada Făgăraș – Eremia Grigorescu: locuri de parcare pentru riverani;
• Strada Frasinului – Trivale: prima parcare supraetajată modulară din Pitești, cu 198 de locuri în sistem semiautomatizat și 35 de locuri la sol.
Ce mai face argeșeanul Daniel Constantin?
Miercuri, 09 Aprilie 2025 10:07
În ultimele luni, fostul deputat de Argeș, Daniel Constantin, a intrat într-un con de umbră. Deși a fost propus pentru funcția de secretar general al Guvernului, Constantin nu a preluat încă funcția din motive pe care nu le cunoaștem. Drept dovadă, a dispărut de pe social media și abia în urmă cu câteva zile a redevenit activ.
Președinte al PNL Teleorman, Daniel Constantin, a obținut alături de echipa sa cel mai prost rezultat din istoria organizației – niciun post de parlamentar în legislatura 2024-2028. Și totuși, săptămâna trecută, s-a pozat la București alături de ministrul Energiei, Sebastian Burduja.
Mai multe articole..
Pagina 87 din 2611
«ÎnceputAnterior81828384858687888990UrmătorSfârşit»