ATITUDINE IN ARGES

Anunț important - Întrerupere programată de energie electrică, în zona bazinului de agrement Trivale!

Luni, 25 August 2025 08:33

 

Primăria Pitești informează faptul că vineri, 29 august 2025, între orele 09:00 – 17:00, Distribuție Energie Oltenia va efectua lucrări pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu energie electrică.

Astfel, va fi întreruptă furnizarea energiei pe strada Victor Mărtoiu nr. 1, zonă care include și Baza de agrement Trivale

Din acest motiv, Baza de agrement Trivale va fi închisă publicului vineri, 29 august 2025. Activitatea se va relua începând de sâmbătă, 30 august 2025., transmite municipalitatea.

 

Milioane de euro din buget, pentru aventurile primarului! Fostul edil din Bradu, Costel Zamfir, pune toată comuna la plată pentru măgăriile sale imobiliare!

Joi, 10 Aprilie 2025 10:07

Nu e vorba de bani mulți, doar de vreo 4 (patru!) milioane de euro. Bugetul a două trei localități, nu a una. Și pentru ce? Pentru joaca fostului primar din Bradu, Costel Zamfir, de-a imobiliarele. O joacă pentru care acesta a făcut niște ani buni de pușcărie. Înainte de a-i face însă, și-a pitit toată averea, o avere frumușică. Și a pitit-o atât de bine, încât mâna lungă a justiției nu a reușit să o atingă. Acum, păgubiții își îndreaptă tirul spre primăria din localitate. Adică spre oamenii de acolo, pentru că ei vor suferi, la final!

Prin decizia penală nr. 614 din 07.07.2022, Curtea de Apel Pitești a hotărât condamnarea inculpatului ZAMFIR COSTEL, la data faptei primar și președinte al Comisiei locale de fond funciar al comunei Bradu, județ Argeș, la o pedeapsă de 9 ani închisoare și interzicerea, atât în timpul cât și pe o perioadă de 10 ani de la executarea pedepsei principale, a drepturilor:

Călin Georgescu se retrage din politică

Marţi, 27 Mai 2025 07:19

 

Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale din 2024, se retrage din politică. Suveranistul a postat un video pe pagina de socializare în care explică decizia sa.

”Eu mulțumesc tuturor celor care m-au susținut. Înțeleg prin ce ați trecut mulți dintre voi, care ați fost hărțuiți, înjosiți și marginalizați. Mulțumesc și celor care au fost contra mea, pentru că asta este valoarea democrației.

În primul rând, alegerile pentru funcția de președinte al României s-au încheiat. O dată cu asta am decis să-mi închei și implicarea mea activă în procesul politic considerând că această etapă a mișcării suveraniste s-a încheiat, din punctul meu de vedere. Vreau să subliniez că această alegere este una personală și nu implică nicio judecată asupra celor care continuă să susțină această cauză. Aleg să fiu un observator pasiv al situației sociale.

Îmi concentrez acum întreaga atenție asupra familiei mele!

Aleg să rămân în afara oricărui partid politic, nu sunt afiliat nici unui partid politic parlamentar sau neparlamentar. Aleg să-mi păstrez o poziție neutră și echidistantă fără apartenență politică. Nu doresc să ocup nicio funcție publică, nu am intenția de a prelua conducerea vreunui partid politic și nu voi da curs unor astfel de propuneri. Nu urmăresc să creez o platformă politică sau să fondez un partid politic.”, a spus Călin Georgescu.

 

Eroina anticomunistă Elisabeta Rizea, comemorată la Domnești într-un eveniment de suflet

Luni, 23 Iunie 2025 11:49

Se împlinesc 113 ani de la nașterea Elisabetei Rizea – Viteaza din Nucșoara – care a rezistat unor presiuni și bătăi îngrozitoare, dar care nu și-a trădat semenii. Deși amenințările comuniștilor erau înspăimântătoare, Elisabeta Rizea a dovedit o putere sufletească de fier! Mărturiile sale despre calvarul prin care a trecut răsună și azi în conștiințele poporului și în neagea istorie a comunismului.

Născută pe 27 iunie 1912, în comuna argeșeană Domnești, eroina anticomunistă va fi comemorată în cadrul unui eveniment care va reuni personalități importante. Vineri, 27 iunie, va avea loc a treia ediție a simpozionului dedicat memoriei românești “113 ani de la nașterea Elisabetei Rizea pe muscelele Domneștiului”.

La finalul lunii iulie se va circula pe întreg Drumul Expres Craiova-Pitești

Luni, 21 Iulie 2025 12:38

Veștile bune continuă! Până la finalul lunii iulie se va deschide circulația pe ultimii 12 Km ai Drumului Expres Craiova-Pitești, acest sector de drum urmând să facă legătura cu Autostrada București-Pitești.

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anunțat că dezvoltatorul român UMB efectuază următoarele lucrări:

- montare parapet

- rosturi de dilatație la structuri

- marcaje rutiere

”După deschiderea acestui ultim sector se va putea circula pe întregul drum expres (121 km).

Practic circulația se va desfășura, pe drum de mare viteză, între Craiova și Constanța (DEx12 - A1 - A0 - A2) pe o distanță de aproximativ 465 km.”, transmite Cristian Pistol, directorul CNAIR.

 

Pagina 100 din 2770

«ÎnceputAnterior919293949596979899100UrmătorSfârşit»

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea