TVR filmează la Teatrul Alexandru Davila Pitești

Marţi, 14 Decembrie 2021 10:48

 

La Teatrul Alexandru Davila Pitești, pe scena mare, sunt în plin repetițiile pentru spectacolul “Experimentul P.”.

Piesa, cu treisprezece personaje în distribuție, avându-l ca regizor pe Alexander Hausvater, va fi filmată marți și miercuri de Televiziunea Română pentru a fi difuzată într-un proiect special.

 

Publicul va putea viziona spectacolul în ziua de miercuri, la ora 18.00.

 

Deputatul Georgescu se plânge că 53 de mii de firme au fost radiate în timpul guvernării coaliției de dreapta. GHINION! Sub guvernarea Vioricăi Dăncilă s-au închis peste 89.000 de firme!

Marţi, 14 Decembrie 2021 10:12

Hai să dăm cu statistica în populație, că cei mai mulți nu știu unde să caute și o vor lua de bună. Așa pare să se gândească deputatul PSD Nicolae Georgescu, aruncând în spațiul public înfiorătoarea veste că în primele zece luni ale acestui an s-au închis aproape 53.000 firme. An de criză, an de pandemie, de probleme.

Domnul parlamentar însă nu spune că, acum doi ani, în guvernarea PSD, s-au închis peste 89.000 de firme, în același interval de timp. Pe atunci nu se auzise de criză și de COVID...

Primarul cu cel mai mare scor din Argeș s-a întors în PNL!

Luni, 13 Decembrie 2021 16:07

Noul președinte al PNL Argeș, Alina Gorghiu, bifează primul succes! Dragoș Boncea, primarul comunei Poienarii de Argeș, care în 2020 a obținut cel mai bun scor din județ la alegerile locale s-a întors în PNL. Boncea a fot exclus din partid de fostul președinte Adrian Miuțescu, ca urmare a unor tensiuni existente între mai mulți primari și conducerea județeană a partidului.

Revenirea lui Boncea în PNL nu e tocmai o surpriză, deoarece colegii liberali vorbeau pe la colțuri că edilul de la Poienarii de Argeș a fost foarte apropiat de Alina Gorghiu, căreia i-a furnizat informații prețioase din interiorul PNL, cu mult înainte ca Alinuța să viseze la șefia organizației.

 

Hai la Târgul de Crăciun Pitești!

Luni, 13 Decembrie 2021 15:01

Târgul de Crăciun Pitești continuă să creeze atmosfera de feerie a Sărbătorilor de iarnă, oferind, în centrul orașului, o oază de relaxare și modalități de petrecere a timpului liber pentru cei care vor să se bucure de lumini, de colinde și de produse de sezon.

În fiecare seară, piteșteni de toate vârstele – copii, adolescenți, tineri, părinți și bunici – petrec momente plăcute în zona Târgului de Crăciun din Piața Primăriei.

Se colectează deșeurile din sticlă în Mioveni!

Luni, 13 Decembrie 2021 14:58

Primăria orașului Mioveni și operatorul de salubritate zonal aduc la cunoștință cetățenilor orașului faptul că deșeurile și ambalajele reciclabile din sticlă – de orice formă și mărime, precum și borcane, vor fi colectate, în zilele de 21 decembrie (Colibași și Făget) și 22 decembrie (Racovița și Clucereasa) din fața gospodăriilor, din poartă în poartă, începând cu ora 08.00. Atenție! Nu se acceptă colectarea de geamuri, resturi de termopan, ceramică, porțelan, aceste tipuri de deșeuri nefiind incluse înregistrare în codul prestatorului de servicii!

 

 

Salariile profesorilor vor crește... la anul și la mulți ani!?

Luni, 13 Decembrie 2021 14:57

Salariile profesorilor sunt motiv de dispută în coaliția de guvernare. Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, dă asigurări că lefurile dascălilor vor crește cu 8%, de la 1 ianuarie 2022, în timp ce ministrul Muncii, Marius Budăi, spune că profesorii mai au de așteptat. Surprinzător, deși PSD-ul a promis bani mai mulți pentru cadrele didactice, lucrurile par să se împotmolească.

”Majorarea salariilor, discutată împreună cu Ministerul Muncii și sindicatele, vizează creșterile de 8% începând cu 1 ianuarie.”, spunea, în luna octombrie, ministrul Cîmpeanu.

De la 1 ianuarie, salariul minim crește la 2.550 de lei

Luni, 13 Decembrie 2021 14:55

Ministrul Muncii, Marius Budăi a anunțat, că la 1 ianuarie 2022, salariul minim pe economie va crește la 2.550 de lei. Mai mult decât atât, Budăi spune că își dorește un dialog cu sindicatele și patronatele.

”Salariul minim pe economie, de la 1 ianuarie, va fi de 2.550 de lei. De asemenea, vă informez că am discutat cu premierul şi am discutat şi în coaliţie, voi convoca un Consiliu Naţional Tripartit pentru o primă întâlnire cu noul Guvern, pentru că ne dorim şi îmi doresc foarte mult ca dialogul social în România să fie într-adevăr dialog social, iar dialogul cu partenerii sociali, şi mă refer la patronate şi la sindicate, să fie într-adevăr un dialog”, a spus Marius Budăi, într-o conferinţă de presă la sediul central al PSD.

 

Atenție! Vânzarea articolelor pirotehnice se face numai de către persoanele juridice și fizice autorizate în acest sens şi numai în locurile autorizate în condiţiile legii

Luni, 13 Decembrie 2021 14:52

# Autorizarea vânzătorilor se obține de la ITM și Inspectoratul de Poliție

Vin Sărbătorile de Iarnă și comercializarea materialelor pirotehnice va fi, din nou, în creștere. ITM avertizează însă că vânzătorii trebuie să treacă atât pe la sediul lor, cât și pe la Inspectoratul de Poliție pentru a primi autorizație de comercializare În conformitate cu prevederile Legii nr. 126/1995 modificată, completată şi republicată, persoanele juridice şi fizice care prepară, produc, procesează, experimentează, deţin, tranzitează pe teritoriul ţării, transmit sub orice formă, transferă, transportă, introduc pe piaţă, depozitează, încarcă,  distrug, mânuiesc, comercializează şi folosesc materii explozive, sunt obligate să obţină în prealabil autorizaţia din partea Inspectoratului Teritorial de Muncă şi a Inspectoratului Judeţean de Poliţie pe raza cărora îşi desfăşoară activitatea.

Cresc taxele pentru mașinile second-hand!

Luni, 13 Decembrie 2021 14:40

Ministrul Mediului,  Tanczos Barna, anunță că Guvernul ia în discuție majorarea taxelor pentru mașinile second-hand ale românilor. În contextul în care, de ani buni, statul încearcă înnoirea parcului auto, prin programele Rabla Clasic și Rabla Plus și cu toate acestea, crește numărul mașinilor second-hand, varianta introducerii unor taxe mai mari pentru proprietarii care dețin mașini poluante e pe buzele Executivului.

”Degeaba investim noi foarte mult şi venim din partea statului cu acest sprijin către cei care cumpără maşini noi, dacă pe partea cealaltă înmatriculările se fac la liber.

 

Primăria Rociu a depus şapte proiecte pentru finanțare prin programul „Anghel Saligny”

Luni, 13 Decembrie 2021 14:39

Conducerea Primăriei Rociu a depus șapte solicitări de finanțare în cadrul Programului Național de Investiții ”Anghel Saligny”.

”Proiectele pentru care s-a solicitat finanțare prevăd asfaltarea unui număr de șase străzi din comună, respectiv extinderea rețelei de canalizare în satele Rociu și Gliganu de Sus și branșarea gospodăriilor la aceasta”, declară primarul Victor Mihai Bălășoiu.

SEdC Mioveni: recomandări pentru sezonul rece

Luni, 13 Decembrie 2021 14:38

Sezonul rece aduce întodeauna probleme la instalațiile de apă. Servicii Edilitare pentru Comunitate Mioveni vă oferă câteva recomandări pentru a evita problemele legate de riscul de îngheț la branșamente și apometre.

- „Blocați accesul aerului rece în căminele de apometre, case de scări, subsoluri de bloc, pe unde trec instalațiile de apă. Asigurarea microclimatului pentru apometrele montate în scările de bloc se poate realiza prin închiderea ușilor, geamurilor, sau la nevoie, înlocuirea acestora.

 

Investiții în unitățile de învățământ din Topoloveni

Luni, 13 Decembrie 2021 14:34

Noutăți administrative din Topoloveni. Primarul Gheorghiță Botîrcă a prezentat, săptămâna trecută, la emisiunea „Cafeaua cu Piper” de la Antena 3 Pitești, stadiul mai multor lucrări din oraș. Un accent important a fost pus pe investițiile în unitățile de învățământ din Topoloveni, acolo unde a fost adusă aparatură IT perfomantă. Fiecare clasă a fost echipată cu tablă electronică și videoproiector, în urma unui proiect realizat prin contribuții guvernamentale, dar și locale.

„Copiii noștri găsesc în clase aparatură IT performantă. Fiecare clasă are videoproiector, tablă electronică. E o interpretare grafică aparte, față de ce se întâmpla până acum. Nu mai există clasă fără tot acest echipament complet”, a precizat primarul Gheorghiță Botîrcă.

Anunț important pentru locuitorii comunei Budeasa. Se oprește furnizarea gazelor naturale

Luni, 13 Decembrie 2021 14:30

În perioada 15.12.2021 - ora 08.00 – 16.12.2021 – ora 16.00, se va opri furnizarea gazelor naturale în comună. SC TEHNOLOGICA RADION SRL anunță oprirea furnizării gazelor naturale în Budeasa, în vederea realizării lucrărilor de cuplare a devierii conductei de transport gaze naturale în zona autostrăzii PITEȘTI – SIBIU.

În această perioadă clienții sunt rugați să mențină închise aparatele consumatoare de conbustibil gazos (ARAGAZ și CENTRALĂ TERMICĂ).

„Încep prin a vă transmite faptul că aceste lucrări sunt făcute la solicitarea celor de la CNAIR, nu este o decizie a Primăriei sau a furnizorilor de gaze naturale. Este vorba de o deviere a magistralei de gaze care se intersectează cu autostrada PITEȘTI-SIBIU.

 

150 de ghiozdane, complet echipate, au fost împărțite copiilor defavorizați din Câmpulung

Luni, 13 Decembrie 2021 14:00

Elena Lasconi, primărița de la Câmpulung, împreună cu mai mulți oameni inimoși, a organizat o campanie de strângere de rechizite, jucării și îmbrăcăminte pentru copii defavorizați. Iar de Moș Nicolae au ajuns la cei mici mai multe ghiozdane, complet echipate, numai bune de luat la școală.

„Moș Nicolae a venit cu 150 de ghiozdane complet echipate pentru copiii defavorizați din Câmpulung. În urmă cu șase luni, împreună cu colegii mei din USR Câmpulung, USR Plus Diaspora, dar și cu oameni inimoși din societatea civilă din Câmpulung și străinătate am început o campanie de strângere de rechizite, jucării pentru copii și îmbrăcăminte pentru toate vârstele.

Pregătiri la bazinul din Costache Negri din Pitești

Luni, 13 Decembrie 2021 13:55

În Pitești au fost finalizate lucrările de la vestiarele bazinului din Costache Negri. În perioada următoare urmează să fie montat și un balon presostatic. Inaugurarea obiectivului, de care vor beneficia copiii ce practică înotul în mod organizat, fiind legitimați la clubul sportiv piteștean, se va face printr-o competiție de anvergură.

”Vestiarele bazinului din Costache Negri – containere dotate excepțional – sunt pregătite, curând va fi montat și balonul presostatic. Partenerii noștri au făcut eforturi mari, în condițiile actuale, în care pandemia a afectat activitatea furnizorilor mari de produse sau servicii. Sunt în proces de finalizare a acestui proiect și vom avea vești bune în curând! Mulțumim, Caroli Foods!”,a transmis, pe Facebook, primarul Piteștiului, Cristian Gentea.

 

Protoieria Topoloveni – Campionii Bucuriei Sociale

Luni, 13 Decembrie 2021 13:51

Săptămâna trecută, s-a desfășurat o nouă etapă a proiectului Campionii Bucuriei, din cadrul Protoieriei Topoloveni, în care parohiile din cercul nr. V pastoral: Negrești, Zgripcești, Furești, Dobreștii de Jos, Dobreștii de Sus, Greci și Boțești, au oferit credincioșilor pachete cu alimente.

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului se desfășoară, la nivel de protoierii, după un program stabilit de Permanența Centrului Eparhial, activități social-filantropice ce au în vedere ajutorarea familiilor sărace și aflate în nevoi, cu copii mulți sau în pragul abandonului școlar, bolnavi și bătrâni.

108 ani de la aprinderea iluminatului public în Pitești

Luni, 13 Decembrie 2021 13:08

# Uzina Electrică a fost ridicată sub conducerea inginerului Dimitrie Dima

Preocupările pentru iluminatul public, aici, sunt mai vechi. În cadrul procesului de modernizare a oraşului, Primăria Piteşti încheie, în 4 noiembrie 1901 un contract cu firma “Vilhelm Pittner” din Viena pentru dotarea cu felinare pentru iluminat. Potrivit documentului, Primăria Piteşti solicita câte 33 de felinare pătrate şi 33 de lămpi de tip “Pittner”.

 

SC Apă Canal 2000 SA continuă investiţiile pentru modernizarea staţiilor de pompare a apei

Luni, 13 Decembrie 2021 13:05

# Au fost montate rezervoare de apă în Albota, Mărăcineni, Lunca Corbului, Bascov, Poiana Lacului şi satul Pârvu Roşu - Costeşti

Societatea Apă Canal 2000 pune un accest deosebit pe modernizarea şi reabilitarea obiectivelor care asigură alimentarea cu apă a localităţilor din aria sa de operare. Aşa cum am anunţat în urmă cu o lună, în anul 2021 societatea a executat din surse proprii de finanţare lucrări de modernizare a staţiilor de pompare a apei potabile, care au constat în achiziţionarea şi montarea de rezervoare de înmagazinare apă în comunele Albota, Mărăcineni, Lunca Corbului, Bascov, Poiana Lacului şi satul Pârvu Roşu - Costeşti.

Iată câştigătorii din luna decembrie ai campaniei „Fă-ţi cont online la Apă Canal, iar noi îţi plătim factura!”

Luni, 13 Decembrie 2021 13:03

Societatea Apă Canal 2000 SA desfăşoară din luna iulie a acestui an campania „Fă-ţi cont online la Apă Canal, iar noi îţi plătim factura!”, prin intermediul căreia ne-am propus să convingem cât mai mulți utilizatori să-și creeze un cont de client. În fiecare lună sunt premiaţi 5 utilizatori, prin tragere la sorți, din rândul celor care și-au creat pentru prima dată un cont de client pe site-ul societăţii www.apacanal2000.ro.

La extragerea din 2 decembrie 2021 au fost desemnaţi următorii câştigători: Jitcu Florin, Petcov Elena, Siia George Daniel, Mazăre Emanuel, Lazăr Nicolae.

Valoarea premiului acordat este de 200 lei, suma urmând a fi scăzută din următoarea/ următoarele facturi emise de societatea Apă Canal 2000.

Campania de creare cont online continuă până la sfârşitul anului 2021, regulamentul oficial al acesteia fiind disponibil pe site-ul societăţii, la secţiunea „Comunicate de presă”.

 

ATENȚIE! SE OPREȘTE CURENTUL ELECTRIC LA MIOVENI! PROGRAMUL PENTRU SĂPTĂMÂNA 13-17 DECEMBRIE!

Luni, 13 Decembrie 2021 13:00

Distribuţie Oltenia anunţă o nouă întrerupere în alimentarea cu energie electrică, la Mioveni, pentru săptămâna 13-19 decembrie 2021, astfel:

Marți, 14 decembrie, se sistează furnizarea energiei electrice la Mioveni PT20/04 kV CKD PTAb 2 20 kV Lidl Mioveni, PTA 20 kV PECO Colibași, PTA 20 kV Autoturisme, PTAB 20 kV SALA Sporturilor PTA 20 kV Fineres Events, PTAB 20 kV Bazin Înot Colibași, între orele 09.00 – 17.00;PTAB 20 kV PLUS Discount Mioveni, PTA 20 kV APULUM și PTCZ 20 kV CKD Mioveni, între orele 15.00-17.00; PTA 20 kV STATIE GAZE Colibași,PTAb 20 kV FMB Plastics,PTA 20 kV AUTOTURISME PENITENCIAR,PTCZ 20 kV STATIE EPURARE COLIBAȘI,PTA 20 kV DACOTRANS,PTA 20 kV GOSPODĂRIE ANEXA IAP COLIBAȘI, între orele 09.00-14.00;

Peste 600 deficiențe - constatate de ISU Argeș la unitățile de învățământ din județ

Miercuri, 08 Decembrie 2021 12:23

 

#Amenzi de peste 200.000 de lei

În ce privește situaţia construcţiilor cu destinaţie învăţământ, la cele 744 clădiri existente la nivel judeţean, ISU Argeș a constatat că 537 nu se supun autorizării de securitate la incendiu, iar 207 se supun autorizării de securitate la incendiu. Dintre acestea, 100  dețin  autorizaţie de securitate la incendiu și 107 nu detin autorizatie de securitate la incendiu.

 

În urma verificărilor efectuate în primele 11 luni ale anului, ISU Argeș a constatat mai multe nereguli. Cele mai multe amenzi au fost acordate pentru neobținerea autorizatiei de securitate la incendiu.

 

Pagina 329 din 636

«ÎnceputAnterior321322323324325326327328329330UrmătorSfârşit»

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea