ATITUDINE IN ARGES
Agenţii economici pot executa lucrări în reţele aflate în administrarea SC Apă Canal 2000 SA Piteşti
Luni, 26 Aprilie 2021 14:02
Societatea Apă Canal 2000 SA Piteşti este preocupată de furnizarea unor servicii de calitate şi depune eforturi pentru îndeplinirea cu succes a obiectivelor propuse. Astfel, în vederea eficientizării activităţii şi îmbunătăţirii relaţiilor cu clienţii săi, lucrările de branşamente apă, racorduri canalizare menajeră şi separări în reţele aflate în administrarea societăţii vor putea fi executate şi de alte firme, în acest sens fiind demarată procedura de selecţie şi agreare a agenţilor economici.
Telefon de ultimă generație, furat de la un copil de 12 ani. Polițiștii au intervenit rapid
Marţi, 23 Aprilie 2024 11:57
Un telefon mobil, în valoare de 4.000 de lei, a fost recuperat de polițiști în mai puțin de o oră de la momentul sesizării furtului. Un bărbat, în vârstă de 56 de ani, din Țițești, i-a sustras telefonul unei fetițe, de 12 ani, în timp ce erau în interiorul unui magazine din Mioveni. Mama copilului a sesizat poliția, iar în cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt.
Podul vechi și podul nou din Căteasca, două pietre de moară atârnate de gâtul reprezentanților CJ
Luni, 17 Octombrie 2016 21:58
# Dan Manu: ”Consiliul Județean are podul, Direcția Apelor are albia… Este dificil de colaborat…”
Podul nou din Căteasca, inaugurat cu surle și dosare penale, se pregătește, intens, de… reparații capitale. Dilema cea mare este că nimeni nu știe, cu certitudine, cine este abilitat să se apuce de lucrare, mai ales că procurorii anticorupție s-au apucat, de ea, demult. Podul, cel mai lung din județ, a fost construit de ”Zeus”-ul lui Grigore Dobre pe vremea lui Constantin Nicolescu. Încă de atunci, omul de afaceri Corin Boian, unul dintre participanții la licitația organizată de CJ Argeș, a pus mâna
Principalele priorități ale PMP pentru viitorul Parlament
Luni, 16 Noiembrie 2020 15:12
”În PMP avem profesioniști care își pun experiența în slujba cetățenilor. Proiectele noastre sunt cele pe care și le doresc toți românii. Pentru unul dintre ele, românii au ieșit să voteze la Referendumul din 2009: reducerea numărului de parlamentari la 300. Suntem singurul partid care încearcă implementarea rezultatelor acestuia de mulți ani. Proiectul de lege a fost votat de Senat, însă zace blocat de 2 ani în Camera Deputaților”, transmite președintele PMP Argeș Cătălin Bulf, candidat pentru Camera Deputaților.
Administrația Bazinală de Apă Argeș a dat în judecată Guvernul României
Miercuri, 21 Aprilie 2021 10:53
# În proces, pârâtă este și Primăria Poiana Lacului
Joia trecută, la Tribunalul Argeș, a fost înregistrat un dosar prin care Administrația Bazinală de Apă Argeș Vedea solicită ”Anulare act administrativ - Anularea poziției nr. 52 din anexa 73 a H.G. 447/2002. Pârâți: Guvernul României și UAT Poiana Lacului - prin primar. Specialist ABAAV: ”Sunt probleme de cadastru, sunt suprapuneri și nu se pot rezolva aceste probleme decât în instanță. De obicei, primăriile intabulează albia minoră a unui curs de apă, iar noi, Administrația Bazinală, suntem administratorul acestei albii. Noi nu putem scoate din Cartea Funciară a localității decât prin hotărâre judecătorească. Guvernul, când a dat HG-ul respectiv, probabil că a prins în domeniul localității și o parte din albie. Guvernul va da o negație și iese din această cauză.”
Mai multe articole..
- Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, la lansarea lui Ion Mînzînă și Cristian Gentea: „Sunteți campioni la absorbția de fonduri europene!”
- Ați mai pomenit așa ceva? Un primar din Argeș s-a dat în judecată pe el însuși!
- Meșterul popular argeșean Ioan Rodoș, din satul Corbi, i-a învățat sculptură, în week-end, pe copiii țării
- Controversata firmă Matra, câștigătoarea licitației Lapte-Corn din Argeș
Pagina 1759 din 2960
«ÎnceputAnterior1751175217531754175517561757175817591760UrmătorSfârşit»



















