Transfăgărășan - 46 de ani de la inaugurare
Luni, 14 Septembrie 2020 23:25
# Ruta alpină este, în continuare, necirculabilă iarna
În data de 20 septembrie 1974 s-a inaugurat șoseaua care, peste zeci de ani avea să fie supranumită cel mai frumos drum din România, cel puțin. Construcția Transfăgărășanului a durat patru ani, iar la acea vreme a necesitat o muncă titanică. La 46 de ani de la inaugurarea acestuia încă se vorbește despre felul în care s-a amenajat și despre cei care au lucrat acolo.
Argeșul pe primul loc! Fapte, nu vorbe pentru sănătatea argeșenilor!
Luni, 14 Septembrie 2020 23:11
Argeșul este singurul județ din România care are 12 spitale, dintre care 9 sunt sub autoritatea Consiliului Județean. În ultimii 4 ani, am investit 50 de milioane de euro în modernizarea spitalelor și dotarea lor cu aparatură performantă. Cu peste 1 milion de euro am cofinanțat reabilitarea dispensarelor din 23 de comune. Și tot din bugetul Consiliului Județean am alocat peste 1 milion de euro ca să facem față crizei sanitare provocate de coronavirus.
Cristian Gentea: "Voi face din Lunca Argeşului cel mai mare parc de distracţii din regiune"
Luni, 14 Septembrie 2020 13:29
PROIECTUL LUI CRISTIAN GENTEA PENTRU PITEȘTI! #AICI VREI SĂ TRĂIEȘTI!
# Terase # Restaurante # Cafenele # Zone de barbeque şi picnic # Locuri de joacă # Tiroliene # Cinematograf în aer liber # Zonă de concerte # Piste pentru biciclişti
Malurile Argeșului oferă o oportunitate imensă de infrastructură pentru agrement, sport și HoReCa
Startul a fost dat - în ciuda numeroaselor greutăți (niciodată făcute publice)- de administrațiile precedente prin realizarea primul tronson de parc: Lunca Argeșului 1.o zonă în care mii de piteșteni își petrec timpul săptămânal de câțiva ani încoace.
Cadrele didactice din Argeș afectate de COVID-19
Luni, 14 Septembrie 2020 13:17
La nivelul județului Argeș sunt mai multe cadre didactice, la începutul acestui nou an școlar, care sunt afectate de situația creată de COVID -19.
Sorin Apostoliceanu, scrisoare deschisă către dascăli, părinți și copii
Luni, 14 Septembrie 2020 09:59
Dragi piteșteni,
Ca părinte, la fel ca voi toți, anul acesta a fost unul pe care, dacă mi-ar sta în putere, l-aș șterge din calendar. Atât de multe complicații a generat acest virus încât boala în sine, de multe ori, pare mai inofensivă decât efectele generate la nivel de societate. Cu cine îmi las copiii cât timp sunt la serviciu? Ce fac de aici înainte? Creșa nu îmi mai primește copilul, pentru că și așa erau 35 într-o clasă și nu se pot respecta normele de siguranță; unde îl duc? Cine are grijă de copilul meu în cele două săptămâni în care grădinița l-a anunțat că trebuie să stea acasă, pentru că nu există spațiu suficient, iar cursurile urmează să aibă loc... cu rândul? De unde bani pentru măștile cu care copilul/copiii trebuie să meargă zilnic la școală?
Noul an școlar a început în toate școlile din Argeș
Duminică, 13 Septembrie 2020 23:43
Anul școlar 2020-2021 a începet în toate unitățile de învățământ preuniversitar din județul Argeș. Propunerile primite din partea consiliilor de administrație ale fiecărei unități școlare, privind desfășurarea activității didactice în condiții de siguranță, au fost înaintate spre avizare I.Ș.J. Argeș și DSP, fiind aprobate integral de comitetul județean pentru de situații de urgență. Consiliile de administrație de la nivelul fiecărei unități de învățământ au adoptat propunerile în funcție de analiza situației, de infrastructura și de resursele existente în fiecare unitate de învățământ.
Cristian Gentea: Modernizăm sistemul de învățământ, facem școala atractivă și dinamică!
Duminică, 13 Septembrie 2020 16:48
Investițional, Primăria Pitești răspunde de construcție, extinderea, modernizarea și dotarea unităților în care se pregătesc peste 32.000 de elevi. Aceste obligații sunt ca și asumate, pentru că intră în „fișa postului” administrației locale, explicat, în prag de început de an școlar Cristian Gentea, candidatul PSD la Primăria municipiului Pitești. Ce se poate face însă mai mult? Iată abordarea domniei sale:
Poliția Siguranță Școlară își începe activitatea
Sâmbătă, 12 Septembrie 2020 20:56
Odată cu debutul anului școlar, Poliția Siguranță Școlară își va începe activitatea. Polițiștii de la această structură vor acționa exclusiv pentru un mediu școlar sigur, pe toate aspectele ce privesc elevii și profesorii.
Consiliul Județean - 283 de proiecte de infrastructură școlară în 87 de localitati
Sâmbătă, 12 Septembrie 2020 20:48
Zece milioane de euro au fost investite în infrastructura școlară în perioada 2016-2020.
Ion Mînzînă: "Consiliul Județean a finanțat sau cofinanțat 283 de proiecte în 87 de localități. Acestea au vizat refacerea acoperișurilor, amenajarea de grupuri sanitare în interior și racordarea la utilități, dotarea cu centrale termice și reparații capitale.
Fără cozi la UPU și lipsa asistenței medicale noaptea!
Vineri, 11 Septembrie 2020 12:46
CRISTIAN GENTEA: Facem primul centru medical de permanență pentru persoanele vârstnice din Pitești!
În platforma candidatului PSD pentru Primăria Municipiului Pitești, la capitolul măsurilor dedicate cetățenilor de vârsta a treia, mai sunt prevăzute un sistem de îngrijire la domiciliu, un centru medical de geriatrie, forme de subvenționare a bătrânilor cu venituri mici și locuri de întâlnire în cartiere
Cristian Gentea: "F.C. Argeș joacă de acum cu un înger pe umăr"
Joi, 10 Septembrie 2020 17:42

Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, întotdeauna alături de argeșeni
Joi, 10 Septembrie 2020 15:22
"I-am mulțumit personal ministrului Sănătății, Nelu Tataru, pentru sprijinul acordat argesenilor și sistemului de sănătate din județ în timpul pandemiei de coronavirus. Domnul ministru a fost astazi la Centrul de Transfuzie Sanguina din Pitești, unde, datorita insistențelor președintelui PNL Arges, Adrian Miutescu, și eforturilor dansului, funcționează un aparat de plasmafereză. Ca prefect al județului, mi-am dorit ca in Arges sa funcționeze acest aparat, folosit pentru tratamentul pacienților Covid, dar și cât mai multe aparate de testare PCR. Le mulțumesc argesenilor care au donat plasma pentru tratamentul bolnavilor Covid, reacția acestora, de solidaritate și empatie, depășind așteptările tuturor.
Dacia a donat școlilor din Mioveni măști și dezinfectanți
Joi, 10 Septembrie 2020 14:04
Uzina de Automobile Dacia, alături de partenerii săi, Divvos Grup SRL și Francesca SA au răspuns cu entuziasm propunerii lansate de administrația locală din Mioveni, venind în sprijinul școlilor din oraș cu materiale sanitare și dezinfectanți.
Grație acestui act deosebit, 50.000 de măști faciale în trei straturi, 1280 de flacoane de dezinfectant de suprafețe și alte 1280 de flacoane de dezinfectant pentru mâini au fost donate în cadrul unui eveniment organizat de primăria Mioveni, la care au participat Ghristophe Dridi director general al Groupe Renault România și al Uzinei de Automobile Dacia, Gabriela Durac general manager ANN REEVES & FRANCESCA S.A., Cristian Pătru director executiv al DIVVOS GRUP, deputatul Simona Bucura Oprescu, vicepreședintele CJ Argeș Ion Mînzînă și alți reprezentanți ai companiilor implicate în acest proiect umanitar și social.
Aproape 65.000 de măști vor fi distribuite în Argeș persoanelor din familiile defavorizate
Joi, 10 Septembrie 2020 10:07
În baza OUG nr.78/2020, Guvernul României a alocat prin Direcția de Sănătate Publică Argeș, 3.236.750 de maști de protecție pentru persoanele din familiile defavorizate. Măștile de protecție au sosit ieri, 9 septembrie a.c., la sediul DSP Argeș, urmând ca, astazi si mâine, în baza unui grafic, acestea să fie preluate de autoritățile locale pentru a le distribui persoanelor beneficiare.
În județul Arges, 64.735 de persoane vor beneficia de măști de protecție, fiecare dintre acestea primind câte 50 de măști.Ministrul Cuc demontează minciunile electorale ale liberalilor. Contractul de finanțare pentru autostrada Pitești-Sibiu a fost semnat în 4 Noiembrie 2019
Miercuri, 09 Septembrie 2020 11:53

Ion Mînzînă: Consiliul Județean a investit 50 de milioane de euro în spitalele din Argeș, în ultimii 4 ani
Marţi, 08 Septembrie 2020 19:18

875,5 milioane euro aprobate de Comisia Europeană pentru autostrada București - Sibiu
Marţi, 08 Septembrie 2020 06:56
Comisia Europeană a anunţat pe 3 septembrie, aprobarea unei investiţii în valoare de 875,5 milioane euro de la Fondul de Coeziune pentru construirea primei faze a autostrăzii Sibiu-Piteşti. „Alocarea acestor bani din partea UE este o imensă victorie pentru România și o certitudine că banii vor veni iar autostrada se va realiza” consideră Sorin Apostoliceanu, candidatul Partidului Național Liberal Argeș la primăria municipiului Pitești.
Astfel, coridorul va oferi o legătură neîntreruptă de-a lungul României, de la portul Constanţa şi până la vama Nădlac, legând centrul şi vestul României de reţeaua europeană de autostrăzi.
Peste 110.000 de porții din programul „Lapte și corn” au ajuns la persoanele defavorizate din Argeș
Luni, 07 Septembrie 2020 23:58
# Aproximativ 40.000 de cutii de lapte au fost aruncate pentru că au expirat
Consilierii judeţeni din Argeș au aprobat repartizarea a peste 110.000 cutii cu lapte, livrate în programul „lapte şi corn“ şi aflate în depozit, având în vedere că nu s-au mai ţinut cursurile şcolare din martie, către beneficiarii de venit minim garantat și către centre rezidențiale din subordinea DGASPC Argeș.
Primarul din Bradu în fața unui nou mandat. Dan Stroe: „Mai este mult de lucru în comună, însă progresul se poate vedea!”
Luni, 07 Septembrie 2020 23:58
Bradu este, deja, destinația favorită a piteștenilor ce și-au propus să părăsească blocurile ridicate în vremea comuniștilor, însă doresc să meargă pe asfalt, doresc apă, gaze, canalizare.
Răspunsul Guvernului la scrisoarea deschisă a CJ Argeș pentru ca banii de la “Lapte si corn” să fie folosiți pentru achiziționarea de tablete: „Adresați-vă Ministerului Agriculturii”
Luni, 07 Septembrie 2020 23:52
La sfârșitul lunii aprilie 2020, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, solicita Guvernului, printr-o scrisoare deschisă, să dea posibilitatea consiliilor județene să folosească banii disponibili după suspendarea programului "Lapte și corn" pentru achiziția de tablete, calculatoare și conexiune la internet pentru elevi. CJ Argeș a primit ca răspuns doar că adresa a fost înaintată către Ministerul Agriculturii. În rest, niciun răspuns concret.
Primarul Ion Dumitru: ”Moșoaia a făcut lucruri mărețe sub Ene. Sub conducerea Simonei Bușcă va face lucruri și mai mărețe!”
Luni, 07 Septembrie 2020 23:50
Celebrul ”duce” de Albota, Ion Dumitru, se implică activ în campania electorală. Chiar și într-o comună vecină, în Moșoaia, unde spune că a lucrat fructuos cu fostul primar, Florea Ene. Iar acum, când alți candidați sunt prezenți în fața ștampilei de vot, Ion Dumitru are o convingere clară: Simona Bușcă!
Mai multe articole..
- Peste 11.000 de elevi argeșeni au nevoie de tablete sau internet
- În plină pandemie, Dan Manu a alocat 20.000 de euro pentru desfășurarea festivalului ”Sigiliul Romei în Argeș”
- Caz rar întâlnit în primăriile din Argeș. Primăria Valea Mare Pravăț plătește, din instituție, asigurare de viață pentru patru persoane!
- Prima unitate medicală de stat din România de după Revoluție a împlinit un an
Pagina 439 din 649
«ÎnceputAnterior431432433434435436437438439440UrmătorSfârşit»