Au fost desemnați câștigătorii concursului "Descoperă apele României"

Au fost desemnați câștigătorii concursului național "Descoperă apele României"! Printre câștigători sunt și elevii de la Palatul Copiilor din Pitești. Aceștia au obținut premiul III  pentru activitatea de sărbătorire a Zilei Internaționale a Mării Negre.

"Felicitări tuturor copiilor câștigători!!! Mulțumiri și felicitări tuturor participanților, părinților și cadrelor didactice!!! Multumim si organizatorilor pentru inițiativă și turul de forță!!!", a transmis conducerea ABAAV.

Marele premiu al concursului s-a acordat lui Felix Ștefan, de la Școala Gimnazială ”Sfântu Andrei” din București pentru lucrarea ”Apa și grăuntele de pământ”, care a participat la secțiunea ”Creație literară”

Premiile pe secțiuni revin, după cum urmează:

Secțiunea Ateliere

Premiul I

Grădinița P.P.Hunedoara- ”Căsuțe pentru păsări”, ”Adăposturi pentru animale”, ”Țeposul”, ”Unde este ariciul?” și pentru activitatea ”Apa este miracolul vieții”

Grădinița nr.2 din Cetate, județul Dolj, pentru lucrările ”Mandala din frunze și flori”, ”Căsuța mea e cu de toate”, ”Regina toamnei-Crizantema”, ”Brăduleți” și pentru activitățile de iarnă desfășurate cu copiii din zone defavorizate

Grădinița ”Floare albastră”, din Craiova, județul Dolj pentru lucrările: ”Covor din frunze”, ”Buchet de flori”, ”Copacul toamnei”, ”Fetița din frunze”

Premiul II

Grădinița Stoina, din județul Gorj - ”Cuib artificial”, ”Hrănitoare pentru păsări” și pentru activitățile-experiment: ”Călătoria luminii” și ”Oceanul din cutie”

Clubul Amazing Kids, din Arad- ”Copacul prieteniei” și pentru toate activitățile desfășurate cu prilejul Zilei României

Premiul III

Palatul Copiilor, din Pitești- pentru activitatea de sărbătorire a Zilei Internaționale a Mării Negre

Secțiunea ”Experimente”

Premiul I

Iustin, din Piatra Neamț- ”Cum realizați un dozator de apă” și ”Importanța apei în lupta bacteriilor”

David Cezar, din Călărași -”Experimente cu apa” și ”Vulcanul”

Ilinca și Mara, din Oradea, ”Cum încolțesc semințele- Experimentul lui Emy”, ”Vulcanul”

Victor din Oradea, ”Cum obținem o pastă de dinți pentru elefanți”

Sofia Florescu, din Oradea - ”Șiragul resurselor de apă”

Roxana, din Oradea- ”Circuitul apei/ Apa murdara, din nou, curata/ Hidrosfera”

Premiul II

David, din Cluj-Napoca- ”Șiragul resurselor de apă”

Ianis, din Oradea- Experimente cu apa

Premiul III

Maya, din Craiova- Circuitul apei/ Apa murdară, din nou, curată

 

Secțiunea ”Creații literare”

Premiul I

Alexia, din Oradea, pentru lucrările ”Suflet de ploaie”, ”Picătura apei”

Sofia, din Târgu-Mureș, ”Legenda Mureșului reinterpretată”

Premiul II

Andrei Topalu, din Constanța - ”Poveste cu spiriduși”

Premiul III

Tudor, din Hunedoara- poeziile: ”Poluarea” și ”Natura”

Iarina Cristina, din Timișoara- ”Toamna cea bogată”, combinată cu lucrarea din materiale naturale

 

Secțiunea ”Colaje din materiale reciclate”

Premiul I

Mihaela, din Galați, ”Așezare umană din trecut”

Vlad și Nadia, din Timișoara, ”Harta râurilor din România”

Radu Teodora, din Bacău, ”Căsuța mea dintre ape”

David Cezar, din Călărași, Creații din materiale reciclate

Premiul II

”Căsuța mea din povești și grădinița mea”, Andrei-Gabriel, din București

”Delta Dunării- reproducere la scară mică”, prima ediție

Tablou din elemente naturale și reciclate- Delta Dunării- prima ediție

Premiul III

Maximilian și Anastasia Maria, ”Caracatițe”


Secțiunea ”Creații din elemente naturale”

Premiul I

Maria și Laura, din Galați, ”Căntec și poezie pentru o Dunăre curată”

Matei, Școala Gimnazială "Liviu Rebreanu" din București- ”Terodactil pe copac”, ”Antidotul pentru virus”, ”Căsuța din pădure: Bucle aurii și cei trei ursuleți”

Iulia, Școala gimnaziala "Liviu Rebreanu" din București, -”Tablouri din scoici”

Premiul II

Mihaela și Daria, din Galați- ”Proiect realizat în Lepșa”

Tudor, din Hunedoara cu lucrarea: ”Grâușor”

Roberta, din Galați, ”Rapsodia toamnei pentru o natură curată”

Sabina Maria, din Bistrița Năsăud "Pictura apei"

Premiul III

Sebi, ”Ariciul”, din Constanța

Cornelius Darius -”Peștișorul curajos”

 

Secțiunea ”Colecționarul meu”

Premiul I

David Cezar, din Călărași- ”Colecția mea de dopuri” de Ziua României

Premiul II

Vlad și Nadia, din Timișoara- ”Ierbarul meu”

Premiul III

Clara Alexandra, din București- ”Colecția mea din fulgi de nea”

Premiul special se acordă lui Mureșan Nicolas, din Hunedoara, ”Cu vaporașul pe Dunăre”- prima ediție

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea