Ministrul Muncii: „Decalajele salariale dintre femei și bărbați sunt tot mai reduse”

Publicat pe : 4 martie 2024

Distribuie știrea

 

Veşti bune! Chiar în prima zi de primăvară, ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, a anunţat că decalajele salariale dintre femei și bărbați sunt tot mai reduse, iar femeile au acces din ce în ce mai mare în funcţii de conducere.

„Știu că nu este ușor pentru femei să fie în același timp salariate sau antreprenor, soții și mame. De aceea mi-am propus, ca ministru al Muncii și Solidarității Sociale, să sprijinim ocuparea femeilor în muncă, dar, în același timp, să promovăm o cultură a egalității de gen în mediul profesional, să eliminăm stereotipurile și să sprijinim măsurile prin care se asigură plata egală pentru muncă egală.

 

Vezi și știrea  Apare noul Spring! Dacia nu va avea două modele electrice de segment A

Toți cei care muncesc merită să fie remunerați corect, indiferent de gen. Femeile sunt harnice, competente, tenace, creative și curajoase. Construirea unui mediu de muncă echitabil și incluziv pentru femeile din România este una dintre prioritățile mandatului”, a declarat Simona Bucura Oprescu, ministrul Muncii și Solidarității Sociale, potrivit Antena3.ro.

 

 

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 01.07.2026

1 EUR = 5.2438 LeiCreștere
1 USD = 4.6010 LeiCreștere
1 GBP = 6.0897 LeiCreștere
1 CHF = 5.6828 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE