Colegiul Naţional „Zinca Golescu” din Piteşti – unitate pilot în anul şcolar 2022-2023!

Publicat pe : 6 septembrie 2022

Distribuie știrea

Colegiul Naţional „Zinca Golescu” din Piteşti a devenit unitate pilot pentru anul şcolar 2022-2023 şi va implementa un program diferit pentru elevii de clasa a XII-a, pentru ca aceştia să se poată pregăti intensiv pentru Bacalaureat, chiar în cadrul liceului. Un astfel de model a fost aplicat cu succes la Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” din Bucureşti, în anul şcolar 2021-2022.

Practic, acest program pilot vizează reorganizarea materiei din trunchiul comun la clasa a XII-a, pentru a permite elevilor să se concentreze pe materiile de interes pentru examenul de Bacalaureat şi cel de admitere la facultate. Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunţat că în funcţie de rezultate, programul ar putea fi extins în toată ţara. La nivel naţional, au aplicat 15 unităţi de învăţământ din mediul urban şi 13 unităţi de învăţământ din mediul rural., potrivit Edupedu.ro.

Vezi și știrea  În zilele toride de vară, un sistem de aer condiționat funcțional este esențial pentru confortul la volan

Astfel, în unitățile de învățământ care implementează acest program pilot, elevii de a XII-a vor face doar materiile de Bacalaureat în ultimele două modele ale anului școlar.

Distribuie știrea

Prima pagină din ZIAR

Ediția curentă a ziarului

Curs Valutar

Data: 30.06.2026

1 EUR = 5.2438 LeiCreștere
1 USD = 4.6010 LeiCreștere
1 GBP = 6.0897 LeiCreștere
1 CHF = 5.6828 LeiScădere

Horoscop

Vremea

Pitești

Acum29°Parțial noros
Azi
Max 30°Min 16°

Ceață

Precipitații: 0.1 mm

Mâine
Max 31°Min 18°

Ceață

Fără precipitații

Sursă: Open-Meteo

Cele mai noi știri

TRIMITE O ȘTIRE