Cseke Attila a zis ”DA!” propunerilor făcute de Cristian Gentea

Luni, 12 Aprilie 2021 22:49

În cadrul unei vizite de lucru de o zi în județul Argeș, joia trecută, ministrul dezvoltării, lucrărilor publice și administrației, Cseke Attila, a avut o întâlnire cu primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, urmată de o vizită pe șantierul Sălii Polivalente din strada Basarabiei. Discuția purtată în timpul întâlnirii, la care au participat prefectul județului Argeș, Emilia Mateescu, președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mânzână, administratorul public al municipiului, Lucrețiu Tudor și viceprimarii Gelu Tofan și Mihai Mihăilescu, a avut ca subiecte investițiile pe care Piteștiul dorește să le demareze în viitorul apropiat, cu susținerea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, prin fonduri europene și guvernamentale.

 

Prefectul de Argeș a discutat cu Ministrul Dezvoltării problemele de fond funciar din județ

Luni, 12 Aprilie 2021 22:48

Vizita Ministrului Dezvoltării, Cseke Attila, de joia trecută, a constituit motivul pentru discutarea, la Prefectura Argeș, a unor probleme legate de exproprierile pentru Autostrada Pitești-Sibiu și altor probleme de fond funciar. În sfârșit, un prefect care are habar de fondul funciar! Emilia Mateescu, prefectul Argeșului: „Am primit vizita Ministrului Dezvoltării, Administrației și Lucrărilor Publice, Cseke Attila, cu care am discutat câteva chestiuni de interes pentru județul nostru.  Am propus o serie de măsuri care vor ajuta la simplificarea procedurilor prin care proprietarii expropriați în cadrul lucrărilor la autostrada Pitești-Sibiu să obțină documentația necesară pentru primirea avizelor de la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară. De asemenea, i-am comunicat domnului ministru problemele de carte funciară și de funcție publică descoperite în activitatea mea ca prefect”.

Simpozion dedicat ornamentelor de pe construcțiile țărănești, la Muzeul Golești

Luni, 12 Aprilie 2021 22:41

Muzeul Goleşti organizează marţi, 13 aprilie 2021, simpozionul dedicat poveştilor populare din spatele ornamentelor sculptate, crestate sau incizate de pe construcțiile țărănești. „În lumea profundă a satului românesc decoraţiunile, întâlnite peste tot, pe case, pe biserici, pe obiecte de uz casnic, pe costumul popular şi chiar pe unelte, nu aveau doar rostul de a înfrumuseţa aceste obiecte, căci lumea satului românesc avea o profunzime deosebită şi totul era legat de lumea de aici, de cea din ceruri şi de cea de dincolo”, spun organizatorii.

 

Marea handbalistă Narcisa Lecușanu și-a lansat cartea autobiografică la Universitatea din Pitești

Luni, 12 Aprilie 2021 22:38

Una dintre cele mai valoroase handbaliste din istoria sportului românesc și-a lansat, săptămâna trecută, la Universitatea din Pitești cartea autobiografică ”Povestea vieții mele”. Evenimentul s-a desfășurat într-un spațiu inedit, pe terenul bazei sportive a campusului Universităţii. La lansarea autobiografiei au fost prezente personalităţi din lumea sportului, din mediul academic şi din administraţia publică locală şi argeşeană, studenți și copii pasionați de handbal, curioși să afle povestea unui campion.

Simona Bucura-Oprescu: „Îmi doresc ca fiecare dintre noi să putem da copiilor noștri rădăcini și aripi”

Luni, 12 Aprilie 2021 22:26

Deputatul Simona Bucura Oprescu a fost alături de Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, la vizita sa în județul nostru.
Simona Bucura Oprescu, președintele Comisiei pentru Administrație Publică și Amenajarea Teritoriului din Camera Deputaților, a transmis argeșenilor următorul mesaj:
“Visul meu este ca, fiecare dintre noi, să putem într-o zi avea o altă viață în comunitate. O viață mai bună în care autoritățile publice din România să ofere servicii publice de calitate. Toți spunem că vrem o țară ca afară. Eu îmi doresc ca fiecare dintre noi să putem da copiilor noștri rădăcini și aripi. Și copiii noștri să rămână aici pentru că au o țară ca afară. Lucrurile acestea nu

 

Ministrul Energiei s-a întâlnit cu șefii de la Dacia și Ford

Luni, 12 Aprilie 2021 22:21

În urmă cu doar câteva zile, Virgil Popescu, Ministrul Energiei, a avut o întâlnire cu șefii de la Dacia și Ford. S-au discutat problemele producătorilor auto în piața actuală, tendințe, provocări, componente eficiente energetic. Virgil Popescu: ”Am avut o întâlnire de lucru cu reprezentanți ai Asociației Constructorilor de Automobile din România - Christophe Dridi – Președinte ACAROM, Mihai Bordeanu – Director General DACIA, Adrian Sandu – Secretar General ACAROM, Cristian Nevzoreanu – Director Comunicare DACIA, Iulian Albu – Director Adjunct Afaceri Publice DACIA, Josephine Payne – Director General FORD Romania și Andreea Radu – Director Afaceri Publice FORD Romania.

Înscrieți copilul la fotbal! Real Bradu Juniori organizează selecții”

Luni, 12 Aprilie 2021 22:18

Real Bradu Juniori organizează înscrieri. Sunt așteptați copii și tineri din următoarele categorii de vârstă: 2005, 2006,2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015. Mai multe detalii la următoarele numere de telefon: 0768.777.246; 0722.347.992; 0723.449.817.

 

Două spitale din Argeș, medaliate de Raed Arafat

Luni, 12 Aprilie 2021 22:13

Spitalul Județean de Urgență Pitești și Spitalul Orășenesc Mioveni au fost medaliate de DSU. Cele două unități medicale din Argeș au primit „Emblema de onoare a Departamentului pentru Situații de Urgență”, în semn de apreciere și respect pentru eforturile depuse de conducerea instituției și întreg personalul angajat, în lupta continuă pentru salvarea vieților omenești în contextul pandemiei de COVID-19.
Distincția pentru contribuția adusă în combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, a fost acordată cu ocazia Zilei Mondiale a Sănătății chiar de șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, dr. Raed Arafat.

Campania umanitară, la Filarmonica Pitești! “Fă Rai din ce ai...!”

Luni, 12 Aprilie 2021 22:13

Filarmonica Pitești organizează, în această perioadă, campania umanitară denumită “Fă Rai din ce ai...!”. Cei interesați sunt așteptați la Filarmonica Pitești, de luni până joi în intervalul orar 8.00 – 16.00, respectiv vineri între orele 8.00 – 13.00. Doritorii pot sprijini campania cu rechizite, produse alimentare, haine etc. Campania se derulează în perioada 9 aprilie – 23 aprilie 2021. Ajutoarele vor fi distribuite de Paști, unor familii nevoiașe din Pitești. Informații suplimentare se pot obține la numărul de telefon: 0248.220.111.

 

Bătălia cărților - concurs de lectură

Luni, 12 Aprilie 2021 22:13

Concursul se derulează în perioada aprilie-septembrie 2021, sub egida Asociaţiei Naţionale a Bibliotecarilor şi Bibliotecilor Publice din România şi va fi organizat în mai multe biblioteci publice din ţară. Finala va avea loc în luna octombrie 2021.
La concurs, pot participa copiii de 11-13 ani şi adolescenţii cu vârste cuprinse între 14-18 ani care au Permis de intrare la bibliotecă.
Se vor acorda premii pentru:

Se împlinesc 49 de ani de când Ceaușescu a inaugurat Autostrada A1 București-Pitești

Luni, 12 Aprilie 2021 12:44

Autostrada Bucureşti-Piteşti, cea mai veche din România, a fost construită în doar cinci ani, între 1967 şi 1972, din ordinul lui Nicolae Ceauşescu. Pe 12 aprilie s-au împlinit exact 49 de ani de la inaugurarea tronsonului București-Pitești. În 1964, Nicolae Ceauşescu solicita Direcţiei Generale a Drumurilor găsirea unei soluţii de fluidizare a traficului, dar şi mărirea vitezei de deplasare pe DN 7, între Piteşti şi Bucureşti. Studiul tehnico-economic realizat în 1966 arăta că se impune construcţia unui nou drum între Bucureşti şi Piteşti, oricare altă soluţie prelungind lungimea călătoriei cu 25 de km.

 

S-a votat bugetul orașului Mioveni

Luni, 12 Aprilie 2021 12:01

Joi, 8 aprilie, la Centrul Cultural Mioveni a avut loc o ședință extraordinară a Consiliului Local Mioveni extrem de importantă pentru comunitate. Acest lucru s-a datorat a  șase puncte de pe ordinea de zi: aprobarea Bugetului de Venituri și Cheltuieli al orașului Mioveni pe anul 2021, precum și estimările acestora pentru anii 2022-2024; aprobarea Bugetului de Venituri şi Cheltuieli pe anul 2021 al  Societății Servicii Edilitare pentru Comunitate Mioveni SRL, al  SC Servicii Generale Mioveni SRL, al Centrului Cultural Mioveni al Spitalului Orășenesc Mioveni și al programului anual privind acordarea de finanțări nerambursabile pentru activități nonprofit de interes local și general.

Proces între Ministerul Culturii și foștii sau actualii proprietari ai Fermei Florica

Miercuri, 07 Aprilie 2021 08:50

# Cristian Prodănel: „Totul este o mascaradă politică!” # Vernel Crăciunescu: „A fost o eroare din partea noastră, a vânzătorilor, și suportăm consecințele”

Ferma care a aparţinut familiei Brătienilor este, de anul trecut, subiectul unui proces intentat de Ministerul Culturii, prin ministrul Bogdan Gheorghiu, împotriva firmei EGP International Investments SRL și a oamenilor de afaceri Cristian Prodănel și Vernel Crăciunescu. Procesul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Argeș, pe 19 mai 2020, având ca obiect constatarea nulității unui act juridic. Mai exact, a fost contestat actul de vânzare prin care Vernel Crăciunescu și alte persoane și-au înstrăinat partea lor de proprietate (de 50% din clădire n. red.) firmei EGP, pe motiv că, fiind monument istoric, proprietarul trebuia să înștiințeze și Ministerul Culturii ca să poată să își exercite dreptul de preemțiune. Fapt care nu ar fi fost realizat în această situație.

 

În procesul penal „Capitol” intră și fostul șef al Gărzii Financiare Argeș

Miercuri, 07 Aprilie 2021 08:39

Mișcare-surpriză în dosarul ”Capitol”, care se judecă la Tribunalul Argeș. Pentru că, la ultimul termen, cel din 18 martie, la suplimentarea raportului de expertiză întocmit de expertul desemnat,  instanța  a decis că va participa și expertul Valeriu Mincă, la recomandarea inculpatului. Acesta a fost șef al Gărzii Financiare Argeș și este o autoritate în materie de fiscalitate și operațiuni economice. Raportul de expertiză a fost depus la dosarul cauzei încă de la sfârșitul anului trecut.
Procurorul de caz a solicitat suplimentarea acestuia iar instanța

După ancheta deschisă la Serviciul de Ambulanță Argeș, au fost făcute publice contractele atribuite în SEAP

Marţi, 06 Aprilie 2021 21:48

La o zi de la percheziția desfășurată de polițiștii argeșeni la Serviciul Județean de Ambulanță (SJA) Argeș, conducerea instituției a publicat, pe site, acordurile cadru/contractele subsecvente și actele adiționale atribuite prin proceduri în SEAP/aflate în derulare și atribuite în 2020-2021.
Precizăm că miercuri, 10 martie, angajații SJA Argeș s-au trezit dis-de-dimineață cu mascații la ușă. Polițiștii de la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice Argeș,  sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, au desfășurat o percheziție în cadrul instituției, într-un dosar privind săvârșirea infracțiunilor de delapidare și fals în declarații.

 

ULUITOR! Localitățile cu cei mai mulți elevi ce nu au putat participa la școala online sunt Costești și Pitești

Marţi, 06 Aprilie 2021 21:22

La începutul lunii martie deputatul Ionuț Moșteanu a adresat, în scris, ministrului educației, Sorin Câmpeanu, două întrebări. Le reproducem mai jos:
1. Numărul elevilor fără posibilități, care nu au putut participa la școala online, detaliat pentru fiecare localitate din Argeș
2. Numărul tabletelor livrate de Ministerul Educației și numărul tabletelor distribuite în județul Argeș până la data de 1 martie 2021, detaliat pentru fiecare localitate din Argeș
Culmea, cei mai mulți elevi care nu au putut participa la școala online sunt din orașele Costești (664 elevi)  și Pitești (470 elevi)

 

Documentație depusă pentru un computer tomograf la Spitalul Leordeni

Marţi, 06 Aprilie 2021 20:45

Spitalul de la Leordeni face paşi mari spre modernizare şi utilare cu aparatură medicală necesară investigaţiilor amănunţite. Managerul spitalului, Marian Clipici, a anunţat că a fost deja depusă la Ministerul Sănătăţii, documentaţia necesară pentru achiziţionarea unui computer tomograf.
Spitalul de Pneumoftiziologie Leordeni a depus documentația aferentă finanțării unui computer tomograf și a unui container pentru computerul tomograf, prin “Programul de Investiții pentru anul 2021” al Ministerului Sănătății.

 

Viitura a făcut ravagii la Valea Iașului. Pagube de peste 850.000 de lei

Marţi, 06 Aprilie 2021 11:18

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Arge a aprobat, pe 2 aprilie, lista obiectivelor de infrastructură afectate de calamități naturale, în comuna Valea Iașului. Urmează ca autoritățile județene să facă demersurile necesare în vederea promovării proiectului de hotărâre de guvern pentru susținerea finanțării aducerii la starea inițială a obiectivelor calamitate. Este nevoie de suma de 854.000 lei.
La începutul acestui an, comuna Valea Iașului a fost afectată de o viitură rapidă,, fiind afectate mai multe obiective. Conform procesului verbal de constatare și evaluare  au fost afectate următoarele:

Schimbare de încadrare juridică pentru inculpații din dosarul „Cheresteaua”

Marţi, 06 Aprilie 2021 10:40

Continuă procesul în dosarul „Cheresteaua”, la Tribunalul Argeș. La ultimul termen de judecată, din 29 martie, instanța a analizat schimbarea încadrării juridice a inculpaților. În contextul analizării legii penale mai favorabile, judecătorul Tribunalului Argeș a dispus schimbarea încadrării juridice pentru inculpații Ion Andrei, Gheorghe Mihai, Ion Trăistaru, Vasile Uță, ELena Dobrinoiu, Maria Cătălina Matei, Nicolae Lixandru, Mircea Ancuță, Marius Virgil Oancea, Gheorghe Andrei, Livioara Andrei și firmele SC Andris SRL, respectiv SC Ioni Liv Forest SRL.

 

 

Se caută director financiar contabil și de îngrijire, la Spitalul Județean Argeș

Marţi, 06 Aprilie 2021 10:09

Spitalul Județean de Urgență Pitești organizează concurs pentru ocuparea funcțiilor de director de îngrijiri și de director financiar contabil.
Ca să te înscrii la concurs pentru postul de director de îngrijiri trebuie să îndeplinești următoarele condiții: capacitate deplină de exercițiu; să fii asistent medical generalist principal și să ai el puțin 2 ani vechime în domeniu; să fii absolvent de învățământ universitar de lungă durată sau de scurtă durată, cu diplomă de licență/absolvire în domeniu medical.

Dr. Nicolai Țâbârnă: “Fiecare persoană diagnosticată la timp mă face să realizez că am ales drumul corect”

Luni, 05 Aprilie 2021 21:43

Spitalul Județean de Urgență Pitești continuă prezentarea medicilor din cadrul unității. De această dată este despre dr. Nicolai Țâbârnă, medic specialist Radiologie-Imagistică Medicală, cu competență în IRM și CT. Acesta a ajuns la unitatea noastră în plină pandemie, când activitatea Laboratorului se desfășura la foc continuu, fiind astfel un pion important al echipei medicale.
Născut în Republica Moldova, tânărul de doar 31 de ani a studiat medicina în țara natală, călcând pe urmele bunicului, respectiv tatălui său.

 

Pagina 411 din 665

«ÎnceputAnterior411412413414415416417418419420UrmătorSfârşit»

Prima pagina

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Curs valutar

Horoscop

Vremea